Op woensdag 12 augustus 2026 krijgen we een bijzonder schouwspel te zien: een gedeeltelijke zonsverduistering, goed zichtbaar vanuit Gent en de rest van België. Rond 19u18 begint de maan voor de zon te schuiven, en tegen 20u13 zit het hoogtepunt erop: dan wordt zo'n 91% van de zon bedekt. Elders in Europa, onder meer boven IJsland, Groenland en het noorden van Spanje, is de verduistering zelfs volledig te zien. Bij ons blijft het een indrukwekkende, diepe gedeeltelijke eclips, net op een mooi tijdstip aan het einde van de dag.
Zo'n moment wil je natuurlijk niet missen, maar rechtstreeks naar de zon kijken kan blijvende schade aan je netvlies veroorzaken, ook als de zon grotendeels bedekt is. Een gewone zonnebril, hoe donker ook, biedt geen bescherming: het infrarood en ultraviolet licht dat je netvlies beschadigt, wordt er niet door tegengehouden. Enkel een echte eclipsbril met gecertificeerd filterfolie (ISO 12312-2) is veilig genoeg om rechtstreeks naar de zon te kijken.
Veelgestelde vragen
Wanneer is de zonsverduistering in België te zien?
Op woensdag 12 augustus 2026, 's avonds. Rond 19u18 start de verduistering, met een maximum rond 20u13 waarbij ongeveer 91% van de zon bedekt is.
Kan ik een gewone zonnebril gebruiken om naar de eclips te kijken?
Nee. Een zonnebril houdt niet genoeg licht en straling tegen. Gebruik altijd een eclipsbril met ISO 12312-2 gecertificeerd filter.
Waar kan ik een eclipsbril kopen?
Bij Optiek Van Bignoot zijn de eclipsbrillen uitverkocht
Is de zonsverduistering van 12 augustus 2026 overal in Europa volledig?
Nee. Een volledige (totale) verduistering is enkel te zien boven onder meer IJsland, Groenland en het noorden van Spanje. In België zien we een gedeeltelijke verduistering.